۲۷ خرداد ۱۴۰۳
لوگو بانک ملت
تامین سرمایه بانک ملت

مرکز دانش » 

هر آنچه باید درباره صندوق سرمایه‌­گذاری مختلط بدانید

صندوق مختلط

فهرست عناوین مطلب

تعریف صندوق مختلط

یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار مالی، صندوق مختلط می­‌باشد که مطابق قانون حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد پورتفوی سرمایه‌گذاری خود را می‌­تواند به سهام و مابقی را به اوراق با درآمد ثابت تخصیص دهد. در جدول زیر می توان این نسبت را به صورت دقیق مشاهده کرد.

صندوق سرمایه­‌گذاری مختلطدر سهام:
حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد
در اوراق با درآمد ثابت:
حداقل ۴۰درصد و حداکثر ۶۰ درصد

برای درک بهتر این موضوع در نمودار زیر ترکیبی از پرتفوی یک صندوق مختلط را مشاهده خواهید کرد:

ترکیب دارایی صندوق مختلط

بازده صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

این صندوق‌­ها در میان‌مدت، نسبت به سپرده‌­های بانکی و صندوق­‌های با درآمد ثابت بازدهی بالاتری را برای سرمایه‌­گذاران محقق خواهند نمود. به طور کلی مدیران این صندوق­‌ها با حفظ رویکرد محافظه­‌کارانه، حدود نیمی از دارایی خود را در اوراق با ریسک پایین و اوراق با درآمد ثابت، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

از نظر بازدهی این صندوق‌ها حد میانی بین صندوق‌­های سهامی و صندوق­‌های درآمد ثابت می‌باشند.

ریسک صندوق سرمایه گذاری مختلط

در میان صندوق­ های سرمایه­ گذاری، این صندوق­‌ها ریسک کمتری نسبت به صندوق‌­های سهامی دارند. این صندوق‌­ها هم از مزایای اوراق سهام و هم درآمد ثابت استفاده می­‌کنند. با داشتن سهام مناسب امکان کسب بازدهی بالاتر را دارند و اگر بازار سهام دچار نوسانات قیمت شود، بوسیله‌­ی داشتن اوراق با درآمد ثابت، ریسک کمتری را می‌­پذیرند.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط مناسب چه افرادی است؟

با در نظر گرفتن حد میانی ریسک و بازده صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری مختلط، می­توان گفت این صندوق­‌ها برای افرادی که به‌دنبال سود معقولی با در نظر گرفتن ریسک‌پذیری متوسط هستند، مناسب می­‌باشد.

بازدهی صندوق های مختلط

بهترین صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری مختلط

برای مشاهده عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و مقایسه عملکرد آنها با هم، می‌توانید به سایت fipiran.com مراجعه کنید. در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط، همواره صندوق‌هایی که بازدهی بیشتر و ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند، از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

لازم به ذکر است، اطلاعات منتشر شده در این سایت، مربوط به عملکرد گذشته این صندوق‌ها می­‌باشد.

بنابراین، اگر قصد سرمایه‌­گذاری در این صندوق­‌ها را دارید، بهتر است همواره اطلاعات صندوق‌ها را حتی پس از سرمایه‌گذاری هم تحت نظر گرفته و بررسی کنید.

نحوه سرمایه­‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

پس از احراز هویت در سامانه سجام برای صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط از نوع صدور و ابطالی می­توانید با مراجعه به سامانه معتبر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا با مراجعه حضوری به دفاتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط، و برای خرید و فروش واحدهای صندوق‌های مختلط قابل معامله در بورس-ETF از طریق سامانه معاملاتی کلیه کارگزاری‌های دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار  اقدام نمایید.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 11 =